5 strategii szybkiego czytania

W naszym życiu osobistym jest tak wiele rzeczy, których chcemy się nauczyć. A jeśli jesteś pracownikiem naukowym, istnieje szansa, że będziesz musiał codziennie czytać e-maile, raporty i inne dokumenty.

Wielozadaniowość szkodzi naszej wydajności. I jest tyle do przeczytania, ale tak mało czasu, prawda? Szybkie czytanie jest czymś, co w ostatnich latach cieszyło się dużym zainteresowaniem. Ludzie zawsze szukają sposobów na bardziej efektywne załatwianie spraw. Ucząc się czytać z dużą szybkością, przetwarzasz znacznie więcej informacji i szybciej załatwiasz sprawy. Jednak w przypadku większości szybkich technik czytania, musisz dostosować swój naturalny styl czytania.

Większość z technik zmienia koordynację wzrokową, czytanie między wierszami, pomijanie słów lub wizualizację podczas czytania. W ciągu ostatnich kilku lat próbowałem różnych technik. Stwierdziłem, że początkowo był on przydatny i produktywny, ale po 1 lub 2 dniach, wracałem do starych wzorców. Na przykład: poruszanie moimi oczami bardzo szybko nie było naturalne. Podobne do ‚techniki wizualizacji’: wymaga to wizualizacji każdego przeczytanego słowa. Choć nie kwestionuję skuteczności tych (sprawdzonych) metod, uważam, że nie są one przeznaczone dla wszystkich.

Problem polega na tym, że jesteśmy stworzeniami zmieniającymi przyzwyczajenia – zmiana sposobu czytania jest czymś niezwykle trudnym, ponieważ jest to coś, czego nauczyliśmy się jako dzieci. Znalazłem pięć strategii, które możesz zastosować, bez zmiany sposobu czytania. Strategie te nie koncentrują się na rzeczywistej technice czytania. Ale raczej na strategiach, które poprawią czas, w którym można dokończyć książkę lub dokument. Nie chodzi tu koniecznie o słowa na minutę. Kończy coś w czasie krótszym niż przedtem, ale nadal przechwytuje wszystkie informacje.

5 sposobów szybszego czytania

Największą przeszkodą, która stoi nam na drodze, są błędne wyobrażenia o czytaniu. Uważamy, że musimy przeczytać każde słowo w książce, artykule lub dokumencie, aby je zrozumieć. Po prostu nie mamy czasu na czytanie każdego słowa – nie ma znaczenia, jak szybko czytasz. Wierzymy, że wszystko musimy zapamiętywać z powodu presji szkolnej – wszystko musieliśmy zapamiętać, bo mieliśmy egzaminy. Próba zapamiętania wszystkiego, co czytasz jest stratą czasu, zapominamy o materiale, który nasz mózg przechowuje w swojej pamięci krótkotrwałej po kilku dniach. Więc nadszedł czas, aby pozbyć się kilku błędnych wyobrażeń i zhakować metody czytania.

1. Naucz się „sztuki” skoków narciarskich.

Nasz mózg może zrozumieć pojęcia bez konieczności czytania pełnej książki lub artykułu. Wiedząc „co” pominąć, możesz czytać książkę szybciej, jednocześnie uzyskując niezbędne informacje. Na przykład, zacznij od przeglądu całej książki (możesz to zrobić również w przypadku raportów, blog postów i tak dalej). Przeczytaj kilka pierwszych akapitów wprowadzających, aby zrozumieć przesłanie książki. Następnie przeczytaj podpozycję, tytuły i napisy. Następnie przeczytaj pierwsze i ostatnie zdanie każdego akapitu. Ta metoda pomoże Ci szybciej zrozumieć tekst. Ta strategia da ci 40 procent istotnych informacji.

2. Skieruj swoje myśli

Jednym z złych nawyków jest zabawa – kiedy czytamy, myślimy o najdziwniejszych rzeczach. Nasz umysł błąka się. Śnienie na jawie jest czymś, co każdy robi – nie ma sensu go zatrzymywać. Zamiast tego: zamień go w coś, co pomoże Ci w zrozumieniu. Następnym razem, gdy złapiesz swoją wędrówkę umysłu, skieruj swoje myśli ku tematowi, o którym czytasz. Połącz słowa, które czytasz, z prawdziwymi doświadczeniami życiowymi. Na przykład, kiedy czytasz o sposobach radzenia sobie ze stresem, pomyśl o okresie, w którym miałeś dużo stresu.W ten sposób pozwalasz swojemu mózgowi tworzyć połączenia, które ułatwią mu zapamiętanie.

3. Przestań wypowiadać co czytasz

W tym tempie czytasz 150 słów na minutę, co odpowiada szybkości rozmowy. Badania pokazują, że twój mózg może przetwarzać do 400 słów na minutę. Zatrzymując nawyk wypowiadania słów, możesz zwiększyć liczbę słów, które przetwarzasz o 200%! Jedną z łatwych sztuczek, aby zatrzymać subwokalizację, jest skupienie się na słowach kluczowych i pominięcie reszty. Spróbuj zastosować to w praktyce i złapać siebie, kiedy wypowiadasz słowa, które czytasz.

4. Wyznaczyć cel

Postaw sobie za cel, z jaką informacją chcesz uzyskać po przeczytaniu czegoś. Zadaj sobie pytanie: Dlaczego to czytam? Po co mi ta informacja? Jak mogę z niego skorzystać? Jeśli jesteś w college’u i masz egzamin na dany temat: skup się na częściach, które były przedmiotem wykładów. Kiedy czytasz książkę o ćwiczeniach i chcesz uzyskać informację o fitnessie: przeczytaj części, które zawierają różne procedury fitness. Nie musisz wyrzucać reszty, ale przynajmniej możesz nadać priorytet czytaniu.

5. Przechwycić najważniejsze informacje.

Prawdą jest, że nie musimy pamiętać wszystkiego, ale jednocześnie chcemy pamiętać o ważnych sprawach. Dlatego potrzebujemy systemu wyszukiwania, który pomoże nam odzyskać informacje, kiedy ich potrzebujemy. Postrzegaj to jako wsparcie dla swojego mózgu. Tworzenie systemu wyszukiwania jest bardzo osobiste – niektórzy ludzie wolą zapisywać wiedzę w swoich notatnikach, inni wolą robić zdjęcia.

Rób to, co dla ciebie najlepsze. Na przykład, wolę Evernote, ponieważ działa podobnie jak nasz mózg. Kiedy czytam książkę lub artykuł, podkreślam najważniejsze rzeczy. Kiedy kończę książkę, wracam do swoich najważniejszych wydarzeń i robię zdjęcia z Evernote. Kiedy potrzebuję odzyskać informacje, mogę skorzystać z funkcji wyszukiwania Evernote, która rozpoznaje również tekst z obrazów. Posiadanie systemu wyszukiwania odbiera również presję zapamiętywania informacji.

Wniosek

Większość ludzi nie uważa czytania za zabawne. Jednak zdobywanie wiedzy jest niezbędne dla Twojego rozwoju. To prawda, że możesz uczyć się na różne sposoby i powinieneś skupić się na tym, jak najlepiej się uczyć (wideo, audio, tekst). Ale prawda jest taka, że nie możemy całkowicie uniknąć czytania. Więc ułatw sobie szybsze uczenie się. Wreszcie, zrób sobie przerwę co 30 minut. Badania pokazują, że ludzki mózg może skupić się tylko na jednym zadaniu przez krótki czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *