Jak produkowany jest papier

Na przestrzeni wieków papier wytwarzano z wielu różnych materiałów – pulpy drzewnej, ryżu, roślin wodnych, bawełny, a nawet starych ubrań! Ale bez względu na to, czego używasz do produkcji papieru, potrzebujesz „włókna”. Dzisiejsze włókna papierowe pochodzą głównie z dwóch źródeł – kłód drzewnych i produktów z papieru makulaturowego. W rzeczywistości, większość papieru, którego używamy na co dzień, to mieszanka nowych i poddanych recyklingowi włókien.

Od kłody do miazgi

Duża część papieru produkowanego w Idaho jest wytwarzana z „odpadów” – części drzew pochodzących z wyrębu i operacji tartaku, których nie da się przerobić na tarcicę. Po zbiorze drzewa są cięte na kłody i transportowane do młyna. W młynie, korowarka usuwa korę z każdej kłody. Bale są cięte na deski o różnych rozmiarach. Drewno, które pozostało, jest następnie przetwarzane na zrębki drewniane, o wielkości płatków kukurydzianych (choć nie tak smaczne w mleku!).

Zrębki drewniane są następnie wprowadzane do „komór fermentacyjnych pulpy”, gdzie są rozkładane przez parę wodną i chemikalia do szklistego puddingu z włókien celulozy i innych składników drewna. W innym procesie chemikalia, żywice drzewne i lignina drzewna (rodzaj naturalnego kleju w drewnie) są usuwane. Włókna celulozowe są wielokrotnie czyszczone i przesiewane w celu przygotowania ich do produkcji papieru.

Od masy papierniczej do papieru

Masa papiernicza (z wiórów drzewnych, papieru makulaturowego lub obu) jest wprowadzana do maszyny papierniczej. Pompa rozpyla cienką warstwę ciekłej masy papierniczej na ruchomy ekran druciany. Ten ekran może mieć do 20 stóp szerokości i może poruszać się z prędkością 60 mil na godzinę. To szybki papier!

Gdy masa jest przenoszona przez ekran, woda w nim spada, a włókna celulozy zostają zmatowione, tworząc papier. Kiedy papier jest jeszcze wilgotny, jest podawany przez serię podgrzewanych rolek, które go naciskają i wysuszają. Papier jest następnie zwijany w ogromne rolki, cięty na różne rozmiary i przekształcany w produkty papiernicze.

Od papieru do większej ilości papieru

Recykling papieru pozwala nam w pełni wykorzystać każde drzewo, którego używamy. Dzięki temu papier nie zapycha się na naszych wysypiskach. Za każdym razem, gdy papier jest poddawany recyklingowi, włókna celulozy stają się krótsze, aż w końcu papier nie utrzyma się razem. Dlatego też większość „makulaturowych” papierów zawiera nowe włókna papierowe wymieszane ze starymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *