Koszty studiowania na uniwersytecie w Wielkiej Brytanii

Ile kosztują studia w Wielkiej Brytanii? Jeśli jesteś zainteresowany studiowaniem w Anglii, Szkocji, Irlandii Północnej lub Walii, to jedną z najważniejszych rzeczy, które należy rozważyć jest to, ile wszystko będzie kosztować. Ten istotny przewodnik przedstawia koszty każdego aspektu życia uniwersyteckiego, abyś miał pewność, że wszystko jest pokryte.

Należy pamiętać, że ceny są prawidłowe w momencie publikacji i mogą różnić się od przedstawionych tutaj.

Czesne

Opłaty za naukę w Wielkiej Brytanii różnią się w zależności od kraju zamieszkania. W przypadku studentów z kraju pochodzenia, uniwersytety angielskie mogą pobierać opłaty do maksymalnej wysokości £9,250 rocznie za studia licencjackie.

Instytucje w Walii mogą pobierać opłaty w wysokości do 9000 funtów w przypadku studentów z domu i 3 925 funtów w przypadku studentów z Unii Europejskiej i Irlandii Północnej. Jednakże, jeśli jesteś studentem walijskim, możesz ubiegać się o dotację na pokrycie części kosztów czesnego. Dotacja ta nie podlega obecnie zwrotowi ani ocenie pod względem dochodów.

Uczelnie północnoirlandzkie pobierają opłaty do 4.275 funtów od studentów z kraju i mogą pobierać opłaty do 9.250 funtów od studentów z innych części Wielkiej Brytanii.

Szkocja nie pobiera opłat od studentów z kraju macierzystego lub UE na poziomie licencjackim, jednak każdy student z Anglii, Walii lub Irlandii Północnej powinien zapłacić do 9 250 funtów rocznie. Studenci zagraniczni spoza UE będą płacić znacznie więcej za studia w Szkocji.

W 2020 roku studenci zagraniczni mogą spodziewać się opłat w wysokości od 10.000 do 26.000 funtów rocznie za studia licencjackie z wykładami. Studia medyczne na poziomie licencjackim mogą kosztować zagranicznych studentów do £58,600 rocznie.

Nie ma górnego limitu opłat za studia podyplomowe dla studentów międzynarodowych, ale są one zazwyczaj droższe niż większość studiów licencjackich, a opłata różni się w zależności od uczelni.

Dla studentów z kraju pochodzenia i UE dostępne są kredyty rządowe na pokrycie opłat za naukę i utrzymanie (koszty utrzymania). Górny limit dla pożyczek na opłaty za naukę wynosi 9 250 funtów rocznie. Typowy licencjat w Wielkiej Brytanii trwa trzy lata, co oznacza, że średnie zadłużenie studenckie w 2020 roku wyniosło 27.000 funtów. Nie obejmuje to spłaty żadnego kredytu na utrzymanie, który po dodaniu do długu z tytułu opłat za naukę może wynosić od 35 000 do 40 000 GBP.

Koszty zakwaterowania

W 2020 roku średni czynsz studencki wyniósł £126 za tydzień, lub £547 miesięcznie, jednak studenci w Londynie mogą spodziewać się zapłacić średnio £182 tygodniowo, lub £640 miesięcznie. Średni roczny koszt dla studentów wynosi £4,914 (na podstawie 39-tygodniowej umowy). Większość czynszów obejmuje pewnego rodzaju rachunki, chociaż jedna trzecia studentów będzie płacić rachunki dodatkowo do czynszu.

Pod koniec typowego trzyletniego okresu studiów licencjackich, przewidywany całkowity koszt zakwaterowania wynosi 14 742 funty. Na pokrycie kosztów utrzymania (łącznie z zakwaterowaniem) studenci w domu i w UE mogą otrzymać od rządu kredyt na utrzymanie.

Studenci zazwyczaj pozostają w mieszkaniu uniwersyteckim przez pierwszy rok, a następnie przenoszą się do prywatnego mieszkania na drugi i trzeci rok. Koszty zakwaterowania uniwersyteckiego będą się różnić w zależności od tego, gdzie w Wielkiej Brytanii student ma swoją siedzibę i na jaki rodzaj zakwaterowania się zdecyduje.

Studia w Wielkiej Brytanii

Zdolność do zatrudnienia absolwentów: najlepsze uniwersytety w Wielkiej Brytanii sklasyfikowane przez pracodawcówNajlepsze uniwersytety w UKBest w SzkocjiPrzewodnik po wizach i funduszach na studia w Wielkiej BrytaniiStosowania do uniwersytetów brytyjskich za pośrednictwem Ucas jako międzynarodowych studentówNajlepsze uniwersytety w AngliiSzkoła wyższe dostępne w Wielkiej Brytanii dla studentów międzynarodowych

Inne istotne koszty ponoszone przez studentów

Rachunki za media (wodę, gaz i prąd) w wynajmowanych mieszkaniach wynoszą około 50 funtów miesięcznie, a rachunki za telefon komórkowy od 10 do 60 funtów. Internet szerokopasmowy kosztuje około 20 funtów miesięcznie, jednak zazwyczaj jest on dzielony między najemców.

Książki i sprzęt uniwersytecki będą kosztować średnio 15 funtów tygodniowo, lub 60 funtów miesięcznie.

Poza Londynem i innymi dużymi miastami uniwersyteckimi, średnia pojedyncza podróż autobusem wynosi około £1.50 i £45 miesięcznie za studencką kartę podróżną. Studenci uniwersytetów w centrum Londynu powinni spodziewać się wydać 23 funty tygodniowo na podróże (obejmujące londyńskie metro, autobusy, tramwaje i pociągi) lub £ 140 miesięcznie.

Uczniowie korzystają również z jednej trzeciej przejazdów w pociągach regionalnych za pomocą karty kolejowej 16-25.Na przykład, bilet dla jednej osoby dorosłej zarezerwowany w dniu podróży z Londynu do Brighton (popularny cel podróży) wynosi £17.50, lub £11.50 z kartą studencką. Średnio, litr benzyny kosztuje £1.16, podczas gdy litr oleju napędowego to £1.18.

Łącznie z zakwaterowaniem we własnym zakresie, wyżywieniem, kosztami kursów, transportem, opieką społeczną i umowami o świadczenie usług komunalnych, średni koszt utrzymania w roku 2016 wyniósł 8 990 funtów – co stanowi 26 970 funtów w okresie trzech lat.

Styl życia

Przeciętny tygodniowy rachunek za jedzenie w Wielkiej Brytanii wynosi 50 funtów, chociaż może być niższy, jeśli przebywasz w prywatnych pomieszczeniach gastronomicznych. Koszty rachunków za jedzenie również różnią się w zależności od diety i miejsca zamieszkania w kraju. Posiłek w pubie kosztuje od 8 do 12 funtów, a posiłek w restauracji od 10 do 25 funtów. Średnia cena biletu do kina wynosi 7,41 funta, a na Big Maca 3,39 funta. Kufel piwa kosztuje około 3,67 funta, a szklanka wina 175 ml – 4 funty. Jednak ceny w Londynie i miastach na południu będą wyższe niż w miastach na północy.

Członkostwo w siłowni zazwyczaj kosztuje około 50 funtów miesięcznie, ale wiele siłowni oferuje uczniom zniżki.

Typowy wieczór obejmujący podróż, napoje i wstęp do klubu lub na imprezę to około 30 funtów. Bilety na giga wahają się od 5 do 45 funtów, w zależności od miejsca i występów.

Należy pamiętać, że w wielu miejscach można otrzymać ceny studenckie lub zniżki studenckie, np. w kinie, teatrze, w restauracjach i wielu sklepach. Dlatego upewnij się, że zawsze masz przy sobie legitymację studencką uczelni lub odkryj karty rabatowe i strony internetowe dla studentów, którzy mogą mieć kilka dobrych ofert.

Doświadczenie studenckie w Wielkiej Brytanii

Dzień w życiu studenta uniwersytetu w UKŻycie na Uniwersytecie CambridgeŻycie studenta w Londynie: kultura i kuchniaPerspektywy międzynarodowe: polski student w UKOdbicia od studenta roku fundacji University of Oxford

Jakie wsparcie finansowe jest dostępne

Większość studentów studiów w pełnym i niepełnym wymiarze godzin w domu lub w UE otrzyma od rządu pożyczkę na czesne, aby opłacić czesne (patrz wyżej). Kredyty na utrzymanie są również dostępne na pokrycie kosztów utrzymania.

Jednak finansowanie dla studentów zagranicznych jest bardziej skomplikowane, ponieważ pożyczki są dostępne tylko dla studentów, którzy mieszkali w Wielkiej Brytanii przez co najmniej trzy lata przed rozpoczęciem kursu.

Dla studentów z zagranicy dostępnych jest wiele stypendiów, stypendiów i dotacji. Wszystkie z nich są niezwykle konkurencyjne, ale uniwersytety brytyjskie zawsze starają się zwiększyć liczbę studentów z zagranicy, więc należy poświęcić czas na rozważenie wszystkich opcji. Stypendia w bazie danych British Council są finansowane przez rząd brytyjski i organizacje zewnętrzne. Warto również sprawdzić stronę internetową wybranej uczelni, aby dowiedzieć się, czy posiada ona odpowiednie stypendium. Pełną listę stypendiów podyplomowych możesz zobaczyć tutaj.

Podczas gdy studia w Wielkiej Brytanii mogą być jedną z najdroższych opcji na świecie, zakres zniżek studenckich na codzienne wydatki oznacza, że studenci mogą żyć oszczędnie, jednocześnie wykorzystując swoje doświadczenie.

Wszyscy studenci mogą ubiegać się o kartę NUS (National Union of Students), która stanowi dowód statusu studenta i oferuje zniżki do 50% na technologię, zakupy żywności, jedzenie na mieście, wyjazdy, abonamenty medialne, ubrania, podróże i materiały szkolne. Istnieją oddzielne karty i programy, które oferują szerszy zakres zniżek, takie jak UNiDAYS i Student Beans.

Wiele banków oferuje zachęty dla studentów, takie jak darmowe karty kredytowe, bony Amazon i gadżety Apple. Często w miastach uniwersyteckich lokalne placówki zachęcają studentów, oferując im zniżki.